Wiele rodzajów wózków widłowych pracuje każdego dnia w obiektach logistycznych, przenosząc ciężkie ładunki i umieszczając je wysoko, gdzie ludzkie ręce nie mogą dosięgnąć. Ustalenie, który rodzaj jest najlepszy dla określonego środowiska pracy, może sprawiać trudności. Warto zastanowić się nad tym zagadnieniem dłużej i zestawić dokładnie poszczególne warianty urządzeń ze swoimi potrzebami.
Niezależnie od tego, czy szukasz maszyn, które mogą bezpiecznie transportować bardzo ciężkie przedmioty, czy też takich, które sięgają na najwyższe poziomy regałów – nasz przewodnik przybliży ci rodzaje wózków widłowych.
Wybierz rodzaj napędu wózka widłowego
Klasyfikując rodzaje wózków widłowych należy zacząć od napędu, jako czynnika różnicującego poszczególne urządzenia. Podstawowy podział opiera się o maszyny:
- ręczne – bez napędu, gdzie większość czynności jest realizowana z użyciem siły ludzkich mięśni,
- napędzane – posiadające silnik spalinowy lub akumulator elektryczny.
W nowoczesnych magazynach stosuje się przede wszystkim wózki napędzane, które dzielimy na:
- spalinowe z silnikiem wysokoprężnym zasilanym olejem napędowym – używane głównie na zewnątrz,
- spalinowe z silnikiem zasilanym LPG, które do pracy wewnątrz obiektu są doposażone w specjalne filtry – sam magazyn powinien być odpowiednio wentylowany,
- elektryczne – zasilane bateriami różnych typów, zazwyczaj wykorzystywane do prac wewnątrzmagazynowych.
Wybierz rodzaj wózka widłowego według konstrukcji
Podział wózków widłowych według konstrukcji odnosi się do pewnego aglomeratu unikalnych cech, dzięki którym dany rodzaj może realizować określone zadania wydajnie i bezpiecznie. Wyróżniamy:
- Czołowe – powszechnie występujący rodzaj wózka napędzanego, który jest wyposażony w parę wideł z przodu i dla równowagi, przeciwwagę z tyłu maszyny. Występują we wszystkich trzech opisanych powyżej wariantach. Udźwig wózków z przeciwwagą może sięgać kilkudziesięciu ton. Doskonale sprawdzają się podczas załadunku i rozładunku, a także w pracach transportowych. Występują w wersji czterokołowej i trzykołowej.
- Wózki paletowe – w wersji elektrycznej, są podstawowym elementem wyposażenia nowoczesnych obiektów logistycznych służąc do wszelkiego typu prac transportowych. Niezwykle popularne w wersji ręcznej – spotykane w większości środowisk przemysłowych czy też handlowych.
- Układarki – czyli paletowe z masztem. W odróżnieniu od opisywanej powyżej kategorii, pozwalają bezpiecznie składować ciężkie towary na wysokości. Ten rodzaj doskonale sprawdza się w mniejszych obiektach, w których występuje umiarkowany przepływ ładunków. Niektóre modele posiadają podest dla operatora, co sprawia, że mogą być stosowane przy pokonywaniu większych odległości.
- Do kompletacji – ten rodzaj wózków, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do kompletowania zamówień w magazynie. Urządzenia wspierają prace związane z przygotowaniem zamówień do wysyłki. W wersji z podnoszonym przedziałem operatora, umożliwiają ręczny dostęp do towarów przechowywanych na znacznej wysokości – nawet kilkanaście metrów.
- Wielokierunkowe – umożliwiają przemieszczanie długich i nieporęcznych ładunków. Ten rodzaj wózka widłowego łączy wszystkie zalety wózków z przeciwwagą, wózków z bocznym załadunkiem i wózków do wąskich korytarzy.
Wybierz rodzaj wózka widłowego do wysokiego składowania
Praca w magazynie wysokiego składowania wymaga specjalistycznego sprzętu, który zagwarantuje wydajność i bezpieczeństwo procesu. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wózków widłowych wykorzystywanych do tych zadań:
- Reach Truck – to rodzaj wózka wysokiego składowania, który dzięki przesunięciu przeciwwagi pod przedział operatora, posiada zwartą budowę przekładającą się na możliwość pracy w wąskich korytarzach roboczych. Nie nadają się do pracy na zewnątrz ze względu na minimalny prześwit pod podwoziem. Z racji na pozycję operatora w stosunku do kierunku jazdy, często są nazywane wózkami widłowymi bocznymi.
- Systemowe VNA – występujące w dwóch rodzajach, man-up lub man-down. Zaprojektowane z myślą o specyficznych wymaganiach magazynów o bardzo wąskich korytarzach – nawet poniżej 1,7 metra. Ponieważ korytarze VNA są nieznacznie tylko szersze niż sam wózek, wymagany jest system prowadzenia, aby maszyna poruszała się idealnie po linii prostej. Zobacz poniższe wideo i sprawdź, jak pracuje ten rodzaj wózka widłowego.
- Przegubowe – wszechstronne maszyny, które łączą w jednym urządzeniu zalety kilku rodzajów wózków widłowych. Pracują w wąskich korytarzach – wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mogą podnosić palety na wysokość kilkunastu metrów oraz wspierać operacje związane z załadunkiem i rozładunkiem.
Wybierz odpowiedni rodzaj wózka do zielonego magazynu
Czym jest zielone magazynowanie i dlaczego jest tak ważne we współczesnym biznesie? Wraz z postępem ery informacyjnej i w obliczu szybko postępujących zmian klimatycznych, konsumenci wymagają od firm odpowiedzialności środowiskowej i społecznej.
Magazynowanie powinno być nieodłącznym elementem zielonej logistyki. Jaki rodzaj wózka widłowego jest najlepszy do zielonego magazynu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Na to czy magazyn jest „zielony” czy nie, ma wpływ wiele czynników.
Obiekty logistyczne wymagają ogrzewania, oświetlenia itd. W ujęciu tradycyjnym, im większy magazyn, tym większy ślad węglowy. Nowoczesne przedsiębiorstwa wprowadzają takie rozwiązania jak:
- system zarządzania magazynem – kontrola zapasów za pomocą WMS pozwala optymalizować szereg procesów, redukując wykorzystanie zasobów naturalnych,
- świetliki wpuszczające naturalne światło,
- energooszczędne oświetlenie i osprzęt,
- ekologiczne materiały budowlane i wysoka izolacja budynków,
- panele słoneczne.
Czyli jaki rodzaj wózka widłowego będzie odpowiedni do zielonego magazynu? Przede wszystkim elektryczny, optymalnie napędzany baterią litowo-jonową.
Rodzaje wózków widłowych, a uprawnienia – podsumowanie
Niezależnie od tego, który rodzaj wózków widłowych wybierzesz, ważne jest, aby personel magazynu przeszedł odpowiednie szkolenie. Upewnij się, że twoi pracownicy posiadają odpowiednie uprawnienia do pracy na danym sprzęcie. W polskim prawie funkcjonuje kilka rodzajów pozwoleń, a samo ukończenie kursu nie daje możliwości wykonywania zawodu operatora – niezbędne jest pomyślne zdanie egzaminu przed komisją UDT.
Dowiedz się więcej na temat uprawnień: https://wozkicrown.pl/blog/uprawnienia-na-wozki-widlowe-zasady/
Mamy nadzieję, że niniejszy wpis wzbudził twoje zainteresowanie różnymi dostępnymi na rynku modelami wózków – zapraszamy więc do kontaktu z naszymi Doradcami Technicznymi, którzy z radością dopasują idealny rodzaj wózka do twoich wymagań.