Wózek widłowy boczny to specjalistyczna maszyna wyposażona w widły, wykorzystywana w logistyce wewnętrznej, przeznaczona do składowania ładunków na dużych wysokościach. Wózek boczny zawdzięcza swoją nazwę pozycji względem kierunku jazdy, którą zajmuje operator podczas realizacji codziennych obowiązków. W Europie operator zajmuje pozycję siedzącą, z kolei na rynkach Ameryki Północnej – ze względu na kompaktowość rozwiązania – pracownik obsługujący maszyny pracuje stojąc.
Wózek boczny, czyli najczęściej spotykana na rynku maszyna wysokiego składowania, określona jest równie często jako Reach Truck. W dzisiejszym artykule wprowadzimy Cię w tematykę konstrukcji tego urządzenia, zdefiniujemy obszar zastosowania, podpowiemy jakie uprawnienia musi posiadać operator obsługujący wózek widłowy boczny oraz przedstawimy możliwości Crown w tym segmencie rynku – zapraszamy do lektury.
Wózki widłowe boczne – wprowadzenie do konstrukcji
Przyglądając się konstrukcji wózka bocznego, zauważamy już na pierwszy rzut oka, że jest to maszyna, która w sposób fundamentalny różni się od wózka czołowego. Dwie zewnętrzne podpory, które wystają poza obrys urządzenia, pozwalają na bezpieczne rozłożenie ciężaru ładunku. Sam korpus to zwarta konstrukcja dedykowana do pracy w korytarzu roboczym o szerokości poniżej 3 000 mm.
Operator w standardowej konfiguracji siedzi bokiem, a koło napędowe umieszczone jest pod jego fotelem. Nadwozie wózka bocznego wysokiego składowania jest bardziej kompaktowe niż w przypadku wózka czołowego, to jego rozstaw osi jest często tej samej długości. Maszyna przemieszcza ładunek w obrębie rozstawu osi podczas podnoszenia. Przeciwwaga znajduje się pod przedziałem operatora.
Wysokie składowanie z wózkiem bocznym – zastosowanie
Wysokie składowanie to podstawowe zastosowanie wózka bocznego w logistyce wewnętrznej. Reach Truck jest integralnym elementem niemal każdej floty w magazynach wysokiego składowania. Konstrukcja urządzenia gwarantuje łatwe manewrowanie w wąskich korytarzach oraz obsługę palet na wysokości przekraczającej 13 metrów.
Wózki boczne realizują operacje transportu bliskiego oraz szybkie i wydajne podnoszenie zróżnicowanych ładunków. Podstawowym celem tego typu wózków jest zapewnienie pracownikom magazynu doskonałego narzędzia do obsługi materiałów. Wózki boczne nie są tak wydajne w operacjach na zewnątrz obiektu, ponieważ ich prześwit jest mały i maszyna nie powinna być wykorzystywana na nierównych powierzchniach. Idealny do pracy w pomieszczeniach zamkniętych – w każdym magazynie, firmach logistycznych, centrach dystrybucyjnych i zakładach produkcyjnych.
Boczny wózek widłowy – wymagane uprawnienia
O tym, jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania wózkami, pisaliśmy tutaj. Do pracy z wózkiem widłowym bocznym wysokiego składowania, potrzebna jest co najmniej kategoria II. Kurs obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną, a także przekazuje istotne informacje na temat obsługi i kontroli maszyny takie jak: wydajny sposób kierowania wózkiem, umiejętność postępowania z ładunkiem w zależności od jego rodzaju i możliwości wózka, techniki bezpiecznej i świadomej pracy.
Kurs na wózki widłowe boczne
Firmy szkoleniowe, oferują kilka możliwości uzyskania takich uprawnień: dla operatorów posiadających już uprawnienia na wózki jezdniowe, organizują jednodniowe seminaria doszkalające wraz z częścią praktyczną w magazynie wysokiego składowania oraz zaświadczeniem z MEN. Ci, którzy nie posiadają uprawnień na wózki boczne, mają kilka opcji: kurs na kategorię II, kurs na kategorię I lub kurs na kategorię II lub I z doszkoleniem w zakresie obsługi wózka bocznego.
Sprawdź koniecznie co powinien umieć operator wózka widłowego.
Niezawodne wózki boczne Crown – oferta
Wózki widłowe Crown to synonim niezawodności. W ofercie znajdziemy trzy modele wózków bocznych wysokiego składowania, zaprojektowane z myślą o produktywności operatora i wydajności pracy. Maszyny mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb operacyjnych i zapewnią światowej klasy ergonomię. Dwa z nich to wózki z operatorem siedzącym, natomiast seria RR/RD jest przeznaczona dla operatora stojącego. Jak wspomnieliśmy, jest to najbardziej popularny model w USA.
Reach Truck serii ESR1000 z technologią Xpress Lower jest w stanie dwukrotnie zwiększyć prędkość opuszczania masztu, skracając przez to czas cyklu i zwiększając produktywność. Wbudowana łączność on-line pozwala operatorom, menedżerom i technikom serwisowym “surfować” w bogatym środowisku danych. System operacyjny Gena sprawia, że najważniejsze dane dotyczące wydajności są łatwe do odczytania, zrozumienia i użycia. Kolorowy ekran dotykowy, o przekątnej 7 cali, zapewnia unikalne walory użytkowe. System jest programowalny w 25 językach. Widżety informacyjne zwiększają poziom bezpieczeństwa w hali magazynowej. Technicy serwisowi z kolei mogą korzystać ze szczegółowej historii zdarzeń dla wszystkich funkcji wózka w celu lepszej diagnostyki. Zobacz materiał wideo i poznaj bliżej Reach Truck ESR1000.
Wózki boczne serii ESR 5200 wykorzystują sprawdzone kompleksowe sterowanie systemem Access 1 2 3 do szybkiego, łatwego, bezpiecznego i ekonomicznego przenoszenia produktów do zakładu i z niego. Szeroki wybór osłon górnych umożliwia dostosowanie wózka do potrzeb aplikacji: kątowa, płaska, wysuwana, wjezdna, niski prześwit lub przezroczyste szkło. W opcji dodatkowej, można zamontować na maszcie lub widłach kamerę, która przesyła obraz na kolorowy monitor i dzięki temu poprawia widoczność operatora na wysokości. Do zasilania polecamy tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe lub nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. W wózku bocznym ESR5200 do 8 metrów nie występują spadki udźwigu. Sprawdź materiał wideo i poznaj serię ESR5200.
Wózki widłowe boczne serii RR/RD firmy Crown zapewniają moc i inteligencję w jednym. Konstrukcja zapewnia operatorom niezrównany komfort oraz pewność i bezpieczeństwo pracy. Zmienna podstawa boczna zaprojektowana przez firmę Crown, zapewnia pięć solidnych punktów kontaktu i pozwala uniknąć nieporozumień związanych ze zmianą orientacji przycisków nożnych i ręcznych. Przełącznik bezpieczeństwa listwy wejściowej w kabinie operatora służy do umieszczenia stopy w bezpiecznej pozycji, zmniejszając prędkość jazdy, emitując sygnał dźwiękowy i wyświetlając komunikat na wyświetlaczu po jego naciśnięciu.
Obsługa wózka widłowego bocznego, a ergonomia
Ergonomia i personalizacja odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu produktywności. Operatorzy wózka bocznego ESR mogą wybrać optymalną pozycję dla kontroli, widoczności i przepływu pracy. Wszystkie modele serii ESR mają możliwość regulacji wysokości oraz wagi. Crown zapewnia możliwość regulacji pochylenia siedzenia i podparcia lędźwi, a także wysokości dyszla kierownicy i pozycji poziomej.
ESR1000 umożliwia regulację wysokości podłokietnika D4 oraz nachylenie ekranu wyświetlacza. Dzięki temu wózki boczne ESR są świetne dopasowanie do każdego rodzaju sylwetki operatora. W ESR operatorzy pracują z precyzją na dowolnej wysokości bez obniżania produktywności. Modele ESR1000 i ESR5200 oferują różne kombinacje zaawansowanej hydrauliki i silników, programowalne funkcje, intuicyjne wyświetlacze, sterowanie jednym dotknięciem i opcje kamery, które współpracują ze sobą, aby zoptymalizować wydajność. W ofercie znajdują się również najróżniejsze rodzaje wyposażenia dodatkowego poprawiające jakość i komfort pracy operatora.
A czy wiesz, że wózek boczny nazywany jest często retrakiem?