Wyposażenia magazynu powinno zostać rozważone na etapie projektu hali. Urządzenia technologiczne stosowane we współczesnej intralogistyce posiadają naturalne ograniczenia implementacyjne. Przykładowo, jeżeli wybudujesz magazyn, a nie przygotujesz posadzki na odpowiednim poziomie, możesz zapomnieć o wdrożeniu zaawansowanych wózków widłowych. Równie ważne jest optymalne wykorzystanie kubatury hali – bariery konstrukcyjne zmuszają inwestorów to poszukiwania kompromisów oznaczających zazwyczaj mniejszą ilość miejsc paletowych.
W poniższym wpisie znajdziesz informacje na temat możliwości wyposażenia technicznego magazynu – podstawowe rozwiązania, systemy stosowane do wysokiego składowania oraz urządzenia wybierane przez przedsiębiorstwa rozwijające internetowy kanał sprzedaży. Wszystko co warto wiedzieć na temat technicznego wyposażenia magazynu – zapraszamy do lektury!
Wyposażenie techniczne magazynu – podstawowe informacje
Przy aranżacji i wyposażaniu magazynu należy skupić się na produktywności personelu i wydajnym przepływie materiałów. Do zwiększenia produktywności i efektywności magazynu przyczynia się użycie między innymi wyposażenia technicznego w postaci następującego sprzętu:
- System składowania – regały paletowe, regały półkowe, regały specjalistyczne,
- Transport materiałów – wózki widłowe, podnośniki paletowe, wózki ręczne,
- Opakowania – wagi przemysłowe, owijarki, stoły do pakowania,
- Systemy przenośnikowe – rolkowe, taśmowe, grawitacyjne, zasilane
Wybór i użycie odpowiedniego sprzętu zapewni, że Twój magazyn będzie spełniał założenia projektowe.
Regały magazynowe – wyposażenie strefy składowania
Operatorzy magazynów mają do wyboru szereg opcji, jeśli chodzi o przechowywanie produktów w obiekcie. Przy doborze wyposażenia technicznego do składowania, bierze się pod uwagę szereg czynników. Czynniki te obejmują dostępną przestrzeń, sposób kompletacji zamówień i przygotowania towarów do wysyłki itp. Większość magazynów ma kilka systemów składowania, aby pomieścić różne produkty i zapewnić optymalne metody kompletacji – rozwiązania są ze sobą konfigurowane w zależności od specyfiki przechowywanych produktów, powiązania stref funkcjonalnych czy wymogów dotyczących rotacji. Popularne wyposażenie techniczne magazynu służące do składowania:
- Regały paletowe – system rzędowy, gdzie selektywna konfiguracja zapewnia dostęp do wszystkich przechowywanych produktów bez konieczności przemieszczania innych.
- Double deep – regały rzędowe o podwójnej głębokości. Konfiguracja prowadzi do większej ilości miejsca na składowanie, ale często wiąże się ze zwiększonymi kosztami – do załadunku i rozładunku palet o podwójnej głębokości potrzebne są specjalne maszyny, takie jak wózek wysokiego składowania z osprzętem do wideł.
- Regały przepływowe – najpopularniejsze wyposażenie techniczne magazynów, w których wymagana jest drobiazgowa kontrola zarządzania stanami według systemu FIFO. Regał przepływowy wykorzystuje grawitację do przenoszenia palet wewnątrz systemu.
- Regały przejezdne – te regały są używane do przechowywania FIFO, a także oferują przechowywanie o dużej gęstości. Palety są ładowane na jednym końcu systemu, rozładowywane na drugim. Mało popularne z racji na niską wydajność.
- Regały wjezdne – działanie, jak w przypadku wyżej opisywanego rozwiązania z tym wyjątkiem, że obsługa tunelu regałowego odbywa się tylko z jednej strony, a co za tym idzie, zarządzanie gospodarką magazynową jest realizowane zgodnie z zasadą LIFO. Sukcesywnie wypierane przez nowoczesne regały satelitarne.
Zobacz jak wygląda montaż regałów satelitarnych:
Wózki widłowe – standardowe wyposażenie techniczne do transportu materiałów w magazynie
Transport produktów w magazynie zajmuje dużo czasu. Posiadanie wydajnych środków transportu wewnętrznego i specjalistycznego wyposażania technicznego do obsługi materiałów może znacznie zwiększyć produktywność obiektu. Nowoczesne hale są wyposażane w wózki widłowe dedykowane do realizacji poszczególnych operacji w procesie magazynowania:
- wysokiego składowania,
- kompletacji,
- transportu na długich dystansach,
- VNA z podnoszoną kabiną operatora,
- do pracy w dokach załadunkowych,
- ciągniki magazynowe,
- układarki (stackery).
Przy wyborze wyposażenia technicznego do transportu materiałów w magazynie musisz zwrócić uwagę m.in. na wysokość systemu składowania, szerokość korytarzy roboczych czy wymiary bram przejazdowych. Zobacz dlaczego warto rozważać wyposażenie już na etapie projektu hali:
Wyposażenie magazynu w system przenośników i automatykę
Wyposażenie magazynu w system przenośników może mieć znaczący wpływ na wydajność i produktywność. Rozwiązania te często wiążą się z wysokimi kosztami początkowymi, ale w perspektywie czasu możemy mówić o wymiernych korzyściach, z których najważniejsze to oszczędność zasobów, skrócenie czasu realizacji cykli transportowych oraz zwiększony poziom bezpieczeństwa.
Magazynowe systemy informatyczne
Zarządzanie wszystkimi procesami związanymi z operacjami magazynowymi może być niezwykle trudne. Aby uprościć to zadanie, większość obiektów korzysta z informatycznego systemu zarządzania. WMS organizuje wszystkie aspekty pracy magazynu, w tym śledzenie zapasów, kompletację i pakowanie, wysyłkę czy obsługę zwrotów. WMS można zintegrować z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), który łączy ze sobą dodatkowe aspekty biznesowe.
Wyposażenie techniczne w magazynie wysokiego składowania
Magazyn wysokiego składowania to obiekt z regałami, których wysokość osiąga nawet 50 metrów. Pojemność takiej hali to najczęściej od kilku do kilkuset tysięcy miejsc paletowych. Najbardziej zawansowane technologicznie systemy obsługiwane są przez układnice. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na magazyn w standardzie VNA, w którym podstawowym wyposażeniem technicznym są wózki systemowe. System VNA w odniesieniu do standardowego układu wysokiego składowania to zdecydowanie niższe koszty operacyjne, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz współczynnik wykorzystania kubatury. Większość obiektów stawia na maszyny typu Reach Truck, gdzie największą zaletą jest elastyczność i relatywnie niskie koszty inwestycyjne.
Jakie wyposażenie techniczne w magazynie obsługującym e-commerce?
Magazynowanie jest kluczowym elementem układanki e-commerce – ma decydujący wpływ na sukces całego przedsięwzięcia. Zarządzanie zapasami w celu zaspokojenia rosnących potrzeb klientów to niełatwe zadanie. Najważniejszą operacją w tego typu obiektach jest kompletacja. Wyposażenie techniczne strefy kompletacji wynika bezpośrednio z założonego przepływu materiałów oraz charakterystyki magazynowanych produktów.
W magazynach e-commerce sprawdzają się wózki kompletacyjne, gdy planujemy komisjonowanie bezpośrednio z miejsca przechowywania produktów oraz automatyczne systemy transportowe, gdy wdrażamy zasadę Goods to Person. Niezwykle popularnym wyposażeniem technicznym obiektów e-commerce są antresole magazynowe – z racji na naturalną łatwość obsługi bardzo dużej ilości zróżnicowanych towarów na niewielkim obszarze operacyjnym.
Wyposażenie techniczne magazynu od jednego dostawcy – Podsumowanie
Wybór wyposażenia technicznego obiektu to proces, który powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą obecnych i przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z jedynym, doświadczonym dostawcą to pewność co do prawidłowego przebiegu wdrożenia, ale też lepsza pozycja negocjacyjna. Polecamy kompleksowe systemy intralogistyczne WDX S.A. – jesteśmy wyłącznym dystrybutorem niezwodnych wózków widłowych Crown oraz producentem regałów, przenośników i automatyki magazynowej. Przygotujemy dla Ciebie niezobowiązujący projekt wyposażenia technicznego magazynu – zapraszamy do kontaktu!