Kompletacja zamówień to jeden z najgorętszych tematów dla branży magazynowej w 2020 roku. Wszystko za sprawą globalnej pandemii COVID-19. Pomimo potencjalnego spadku siły nabywczej, obroty generowane przez światowy handel elektroniczny wzrosły w maju 2020 o blisko 80% w odniesieniu do maja 2019 roku. Eksperci szacują, że rynek internetowy w ciągu trwającego roku (2020) może wykonać przeskok nawet o 6 lat. Przedsiębiorstwa chcą zdigitalizować wszystko co zdigitalizować się da. Za tymi zmianami musi nadążyć logistyka, również ta magazynowa. W ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie wózkami systemowymi do kompletacji. Wynika z konieczności przyśpieszenia operacji przygotowania zamówień. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się w jaki sposób można zoptymalizować operację kompletacji zamówień z wykorzystaniem wózków systemowych.
Co to jest wózek systemowy?
Wózek systemowy (VNA Turret Truck) – jest to rodzaj wózka widłowego, który został zaprojektowany do pracy w bardzo wąskim korytarzu roboczym. Urządzenie posiada napęd elektryczny i jest przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego. Wózek systemowy wyposażony jest w układ pozycjonujący maszynę względem regału magazynowego. W archaicznej formie są to szyny wykonane z profili stalowych, a prowadzenie wózka jest możliwe przy pomocy kół bocznych. W nowoczesnych magazynach stosuje się tzw. pętlę indukcyjną, która jest zamontowana w posadzce.
Na powyższej ilustracji możecie zobaczyć wózek systemowy wysokiego składowania typu Man-up wyposażony w ruchomą kabinę, która unosi się wraz z widłami, ładunkiem i operatorem na wysokość operacyjną – w przypadku Crown TSP jest to 17,2 metra. Najważniejszy atut podczas kompletacji to pełna swoboda ruchów oraz doskonała widoczność. Wyróżniamy również wózki typu Man-down – urządzenie, gdzie kabina stanowi integralny element nadwozia pojazdu. W wózku Man-down operator pozostaje na poziomie zero przez co tego typu rozwiązanie nie sprawdza się w procesie kompletacji zamówień.
Wózki systemowe do kompletacji?
Ale czy wózki systemowe to odpowiednie narzędzie do kompletacji zamówień? To zależy! W tym tekście opisujemy proces kompletacji zamówień w odniesieniu do wózków systemowych z naszej oferty. Seria TSP daje możliwość pracy z ładunkami spaletyzowanymi, jak i ręcznej obsługi ładunków – od poziomu zero, do maksymalnej wysokości podnoszenia, a przedział operatora został przygotowany do realizacji operacji przygotowania zamówień. Crown rozumie, że ergonomia stanowiska pracy przekłada się na wyniki osiągane przez personel. Filozofia ta jest szczególnie istotna w przypadku kompletacji zamówień z wózka systemowego. Wyobraźmy sobie pracę z kartonami i paczkami różnej wielkości na wysokości kilkunastu metrów. Sami rozumiecie, że przedział operatora musi spełniać najwyższe standardy. Zarówno w zakresie poczucia bezpieczeństwa, jak i wygody w obsłudze często nieporęcznych ładunków. Poniżej możecie zobaczyć ilustrację prezentującą kabinę w serii TSP. Co ją wyróżnia? W pełni składany fotel ze sterowaniem w podłokietnikach. Jakie to ma znaczenie? Podczas procesu przygotowania zamówień pracownik ma wystarczająco dużo miejsca by wszystkie operacje przebiegały szybko i nie były obarczone ryzykiem błędu.
Dzięki wdrożeniu wózka systemowego na potrzeby kompletacji możesz zyskać nawet 50% więcej miejsca na palety. A wydajność? Czynności mogą być realizowane w trybie półautomatycznym. Dzięki integracji z WMS maszyna dostaje zlecenie z magazynowego systemu informatycznego. Operator przemieszczając się automatycznie z jednego miejsca do drugiego, może skoncentrować się wyłącznie na kompletacji zamówień. System bez udziału człowieka optymalizuje trasę dojazdu do miejsca pobrania towaru, wybierając najkrótszą drogę.
Crown SP – wózki systemowe wyłącznie do kompletacji zamówień
W ofercie posiadamy wózki systemowe przeznaczone wyłącznie do kompletacji zamówień. Crown SP3000 umożliwia szybkie i bezpieczne przygotowanie zamówień w bardzo wąskim korytarzu roboczym. Pracownik posiada dobrą widoczność, przez co zmniejsza się ryzyko uszkodzeń towaru oraz zostaje zredukowana liczba kosztownych błędów. Seria SP, podobnie jak inne wózki podnośnikowe Crown, cechuje się stabilnością w pracy na wysokości. Producent stawia na stal – eliminując z konstrukcji tanie tworzywa sztuczne. Pracownik kompletując zamówienie nie odczuwa niepokojących kołysań, przez co jego pewność i produktywność są na najwyższym poziomie. Maszt to rozwiązanie znane z serii TSP – szerokie, stalowe belki wzbogacone o dodatkowe podpory usztywniające, pozwalają czuć się bezpiecznie nawet na maksymalnej wysokości operacyjnej sięgającej 10 metrów. Wózki systemowe do kompletacji zamówień cechuje długowieczność. Dzięki solidnej budowie i sprawdzonej diagnostyce online zarządzający magazynem otrzymuje efektywne narzędzie do pracy na lata. Nie bez znaczenia jest krótka ścieżka wdrożenia pracownika do realizacji zadań na tego typu sprzęcie. Poniżej prezentujemy ilustrację przedstawiającą operatora realizującego operację przygotowania zamówień z użyciem Crown SP3000.