W czasach dynamicznie rosnącego rynku e-commerce kompletowanie wyrasta na kluczową czynność w procesie magazynowania. Przygotowanie towarów do wysyłki realizowane jest w niemal każdym obiekcie logistycznym. Kadra zarządzająca magazynem powinna mieć świadomość, że kompletowanie zamówień pochłania potężne zasoby – nawet ponad połowę wszystkich kosztów operacyjnych.
Sprawdź koniecznie artykuł na naszym blogu: Kompletacja – czym jest i jak się za nią zabrać?
Z dzisiejszego wpisu dowiesz się na czym polega kompletowanie zamówień, jak przyśpieszyć ten proces oraz jakie urządzenia możesz wykorzystać w tym celu – zapraszamy do lektury.
Kompletowanie – czyli co? Definicja
Kompletowanie (order picking) – pobieranie zamówionych (wewnętrznie lub zewnętrznie) przedmiotów ze strefy składowania, w celu utworzenia skompletowanego zamówienia, zgodnego ze specyfikacją asortymentową i ilościową. Skompletowane produkty są zabezpieczane i pakowane. Spakowany towar zostaje przetransportowany do punktu wydań lub wysyłek.
Aby uniknąć zbędnych kosztów, proces powinien być dopasowany do charakterystyki magazynu i odpowiednio zoptymalizowany. Istnieją dwie zasady przemieszczania kompletowanego towaru:
- Człowiek do towaru – w systemie ręcznym, magazynier prowadzący wózek paletowy, wybiera asortyment z regałów magazynowych. O produktach do skompletowania dowiaduje się z listy pobrań, wyświetlacza skanera lub terminala. W systemie zmechanizowanym, magazynier dobiera towar na podstawie dyspozycji wydanej przez komputerowy system sterowania.
- Towar do człowieka – proces odbywa się w trybie zautomatyzowanym i jest stosowany najczęściej w magazynach wysokiego składowania. W pełni zautomatyzowanym magazynie, roboty kompletacyjne zainstalowane na układnicach regałowych, automatycznie odbierają asortyment z wyznaczonych gniazd regałowych. System jest oparty na dyspozycji on-line wydawanej przez komputerowy system sterowania.
Kompletowanie zamówień internetowych
Szacuje się, że 95% konsumentów na świecie posiadających dostęp do Internetu dokonało za jego pośrednictwem przynajmniej jednego zakupu on-line. Obecnie sprzedaż internetowa rozwija się bardzo prężnie. Zamówienia internetowe powinny być wydawane do wysyłki w jak najkrótszym czasie – kompletowanie zamówień internetowych charakteryzuje się dużą dynamiką.
Projektując proces kompletowania zamówień w magazynie e-commerce, powinniśmy wybrać sprawdzoną metodę. Praca w systemie Multi Order Picking niskim kosztem optymalizuje proces przygotowania zamówień internetowych. Wózki prowadzone przez magazynierów są wyposażone w kosze ze specjalnymi przegrodami, umożliwiającymi jednoczesne kompletowanie wielu zamówień.
Kompletowanie zamówień internetowych jest realizowane najczęściej przy wsparciu systemu informatycznego WMS. WMS kieruje przepływem towaru w magazynie. Program automatycznie dobiera towar, uwzględniając maksymalne obciążenia wózków magazynowych, a następnie przypisuje magazynierom zadania w systemie Multi Order Picking.
Kompletowanie zamówień z wózka systemowego
Coraz więcej dużych firm decyduje się na instalację wózków systemowych w swoich magazynach. To rozwiązanie znacznie przyspiesza proces przepływu materiałów, w tym kompletowania zamówień. Dodatkowo, jednoczesne wdrożenie WMS i VNA pozwala automatyzować poszczególne czynności.
Wózki systemowe (VNA Turret Truck) pracują w bardzo wąskich korytarzach roboczych. Tor jazdy wózka jest wyznaczony za pomocą szyn z profili stalowych lub zainstalowanych pod posadzką pętli indukcyjnych (Crown rekomenduje to drugie rozwiązanie). Wózki VNA są zasilane elektrycznie.
Do kompletowania zamówień marka Crown proponuje wózki z serii TSP i SP. Wózki VNA marki Crown są dostosowane do ręcznego kompletowania nawet na poziomie 17 metrów. Oba modele proponowane przez Crown, to wózki typu Man-up – z kabiną umieszczoną na maszcie. Systemy magazynowe, w których zaimplementowano wózki VNA pracują znacznie wydajniej w porównaniu do bardziej konwencjonalnych rozwiązań. Wózki systemowe są ergonomiczne i znacząco skracają czas kompletowania zamówień.
Sprawdź koniecznie artykuł na naszym blogu: Wózki systemowe, a kompletacja zamówień
Kompletowanie poziome według Crown
Kompletowanie poziome to proces w którym odbierany towar jest składowany na tyle nisko, by był dostępny dla magazyniera poruszającego się pieszo lub na wózku paletowym. Przygotowanie zamówień z poziomu posadzki zazwyczaj polega na pobieraniu towaru o niedużym gabarycie z regałów półkowych.
Modele marki Crown przeznaczone do kompletowania poziomego:
-
Seria GPC3000 – wózki dostosowane do kompletacji palet na niskim poziomie składowania. W zależności od modelu, wózek może być wyposażony w pojedyncze lub podwójne widły. Ze względu na brak masztu, można nimi jeździć posiadając uprawnienia na wózek najniższego stopnia – III WJO.
-
Seria WAV60 – wózki unoszące operatora, przeznaczone do kompletowania towaru o małych gabarytach. Modele serii WAV60 są zwrotne, znacznie skracają czas operacji i unoszą operatora na maksymalną wysokość 5 m.
-
Seria MPC3000 – uniwersalny wózek przeznaczony do kompletowania zamówień, transportu palet i składowaniu na regałach. Jego udźwig wynosi 1200 kg, a maksymalna wysokość unoszenia to 4300 mm.
QuickPick™ – szybsze kompletowanie zamówienia
W wielu firmach e-commerce, czas kompletowania zamówień jest niezwykle istotny. Właśnie z myślą o tych przedsiębiorstwach jest projektowanych wiele urządzeń usprawniających ten proces. Sprawdźcie poniższe wideo:
Innowacyjny system QuickPick Remote, opracowany przez markę Crown, pozwala na częściową automatyzację i uproszczenie procesu kompletowania zamówień. Rękawica z wbudowanym oprogramowaniem umożliwia sterowanie wózkiem do kompletacji na odległość.
Osoba kompletująca zamówienia w tradycyjny sposób, musi opuszczać wózek transportowy i wracać do niego za każdym razem, kiedy ładując towar przemieszcza się po magazynie. Operator wyposażony w QuickPick Remote jest wydajny ponieważ nie marnuje czasu i energii na wchodzenie i wychodzenie do/z wózka.
System zdalnego sterowania wózkiem, przyspiesza proces kompletowania nawet o 20%. W 2014 roku, marka Crown otrzymała za system QuickPick Remote prestiżową nagrodę International Forklift of the Year Award.
Automatyzacja kompletowania zamówień na antresoli magazynowej
Antresole są dobrym rozwiązaniem w magazynach składujących towar drobnicowy na regałach półkowych. Sama koncepcja wielopoziomowego podestu zyskuje na popularności w logistyce e-commerce – jest bardziej opłacalna od standardowego sposobu składowania.
Proces kompletowania zamówienia na antresoli ze względu na rozłożenie towaru na piętrach jest prosty i wygodny. Aby możliwie najlepiej zautomatyzować proces, opłacalną inwestycją jest zlecenie optymalizacji firmie zewnętrznej, specjalizującej się w logistyce magazynowej. Podczas projektowania podestu warto podzielić piętra tematycznie lub rozmieścić najczęściej zamawiany towar w miejscu najszybszego dostępu. Do automatyzacji procesu kompletowania zamówień wykorzystuje się system WMS przypisujący magazynierom zadania kompletacyjne.
Zatowarowanie oraz przepływ towarów do stanowisk kompletacyjnych może być realizowany z wykorzystaniem linii przenośników rolkowych. Automatyzacja tych operacji pozwala wykluczyć wózki wysokiego składowania z procesu. Rozwiązanie jest szczególnie cenione ze względu na wysoką wydajność i relatywnie niskie koszty operacyjne.
Kompletowanie zamówień z Crown – podsumowanie
Crown to jeden z liderów na rynku urządzeń wspierających realizację zadań w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Nasze wózki widłowe cechuje niezawodność oraz unikalna ergonomia – parametry szczególnie pożądane podczas intensywnej pracy w systemie wielozmianowym. Wypracowane przez lata rozwiązania w zakresie kompletowania zamówień pozwalają nam oferować Klientom pewność i stabilność procesu. Dzielimy się swoim doświadczeniem oferując bezpłatne konsultacje logistyczne oraz wózki widłowe na testy – zapraszamy do kontaktu.