Wózki akumulatorowe to podstawowe narzędzie pracy w magazynach, centrach dystrybucyjnych oraz sklepach wielkopowierzchniowych – czyli wszędzie tam, gdzie możemy mówić o tzw. logistyce wewnętrznej. Wózek akumulatorowy pozwala bezpiecznie i szybko przetransportować ładunek z punktu A do punktu B. Coraz wyższe standardy pracy, niższe koszty eksploatacyjne czy też specjalizacja urządzeń pozwalająca osiągnąć założoną wydajność całego procesu – wszystkie te czynniki sprawiają, że maszyny zasilane z poziomu baterii sukcesywnie wypierają z rynku wózki spalinowe.
Przygotowaliśmy przewodnik, z którego dowiesz się jaki wózek akumulatorowy będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Sprawdź również, co warto wiedzieć planując tego typu inwestycję – zapraszamy do lektury.
Wózek widłowy akumulatorowy
Czołowy wózek widłowy to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń we współczesnej intralogistyce. Patrząc od strony konstrukcyjnej – posiada przeciwwagę w tylnej części pojazdu, a w opisywanej wersji, akumulator stanowi dodatkowe obciążenie wpływające na parametry użytkowe. Poniżej przykładowe zdjęcie prezentujące wózek widłowy akumulatorowy Crown.
Wózek czołowy zasilany akumulatorem może być wykorzystywany do wszystkich prac magazynowych – załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych czy też kontenerów, transportu zróżnicowanych materiałów, składowania na regałach magazynowych. Należy pamiętać, że uniwersalność oznacza w tym przypadku oczywiste ograniczenia – przykładowo, obsługa materiałów jest możliwa do ograniczonej wysokości. W przypadku maszyn Crown jest to prawie 8 000 mm, gdzie dla porównania, nasze niezawodne wózki wysokiego składowania posiadają maksymalny zasięg 13 560 mm.
Polecamy do przedsiębiorstw poszukujących jednej, praktycznej, wytrzymałej maszyny do realizacji szeregu prac związanych z obsługą ciężkich ładunków, gdzie wydajność procesu i wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni nie są parametrami kluczowymi.
Paleciak akumulatorowy
Paleciak akumulatorowy to tańsze rozwiązanie w odniesieniu do standardowego wózka z przeciwwagą. Dwie jego największe wady to brak możliwości składowania ładunku w regałach oraz ograniczone możliwości pracy na nierównym podłożu. W sytuacji, w której elektryczny wózek paletowy nie podnosi ładunków na wysokość większą niż 30 cm, nie są wymagane specjalne uprawnienia. Dodatkowo, wysoka manewrowość sprawia, że jest to doskonała maszyna usprawniająca prace transportowe we wszelkiego typu zatłoczonych przestrzeniach. Poniżej wideo prezentujące najbardziej popularny wózek paletowy akumulatorowy w naszej ofercie – Crown WP3000.
Paleciak akumulatorowy może być wyposażony w podest dla operatora, na którym pracownik staje podczas zadań transportowych czy też przeładunku. W sytuacjach, w których mamy do czynienia z intensywnym przepływem materiałów, podest może zostać zastąpiony przedziałem z miejscem siedzącym – jest to zabieg szczególnie popularny w obiektach typu cross-docking.
Akumulatorowe wózki podnośnikowe
Wózek podnośnikowy to urządzenie posiadające mechanizm, dzięki któremu możliwe jest podniesienie ładunku na wysokość przekraczającą 30 cm – maszyna podlega pod UDT. W nomenklaturze branżowej, przez akumulatorowy wózek podnośnikowy bardzo często rozumiemy sprzęt typu stacker – w naszej ofercie. Czyli paleciak wyposażony w maszt oraz baterię zasilającą – przykładowe zdjęcie poniżej.
Podobnie, jak klasyczne napędzane wózki paletowe, tak i akumulatorowy wózek podnośnikowy, może być wyposażony zarówno w dyszel do prowadzenia, jak i podest dla operatora. Nasi Partnerzy często wybierają takie rozwiązanie, jako pierwszy wózek magazynowy w całej firmie. Powód? Relatywnie niska cena oraz możliwość składowania w regałach na maksymalnej wysokości operacyjnej przekraczającej 5 metrów!
Wózki akumulatorowe – warto wiedzieć
Wózki akumulatorowe przeznaczone są przede wszystkim do realizacji zadań w zamkniętych przestrzeniach – nie emitują szkodliwych substancji, a ich praca jest cicha. Rozwój branży logistycznej sprawia, że dostawcy pracują nad systemami, które zwiększają bezpieczeństwo pracy operatora – w wózku systemowy VNA Crown TSP przedział przygotowany dla kierowcy to pełnowartościowe, komfortowe stanowisko robocze. Jednak, planując inwestycję, warto poszerzyć zakres wiedzy w następujących zagadnieniach:
- Akumulatorownia – planując wdrożenie maszyn zasilanych elektrycznie należy przygotować w pełni funkcjonalną stację ładowania wózków widłowych. Miejsce ładowania wózków akumulatorowych musi spełniać określone normy w zakresie odporności na szkodliwe substancje, właściwej wentylacji czy oświetlania o ograniczonych możliwościach wybuchu. Pamiętaj koniecznie, żeby dokładnie zgłębić to zagadnienie!
- Akumulator do wózka widłowego – obecnie na rynku spotykamy przede wszystkim baterie kwasowo-ołowiowe i akumulatory nowszej generacji, czyli litowo-jonowe. Wybór sposobu zasilania zależy od wielu czynników – warto skorzystać z doświadczenia doradcy handlowego, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!
- Wózki akumulatorowe używane – używany sprzęt może być ciekawą alternatywą dla przedsiębiorstw dysponujących mniejszymi zasobami. W naszej ofercie znajdziecie w pełni odtworzone wózki akumulatorowe używane z gwarancją – zapraszamy do obejrzenia poniższej prezentacji wideo.