Paleciak to jedno z najbardziej popularnych urządzeń w logistyce wewnętrznej, transporcie czy też przemyśle. Wielu przedsiębiorców właśnie od wózka paletowego rozpoczyna swoją przygodę z profesjonalnym sprzętem do obsługi ciężkich ładunków. Przed inwestycją oraz podczas samego użytkowania maszyny, pojawia się szereg znaków zapytania. Przedstawiamy Paleciak FAQ – zbiór często zadawanych pytań dotyczących wózka paletowego i odpowiedzi na nie.
Jak działa paleciak?
Działanie paleciaka opiera się na siłowniku hydraulicznym, który jest sercem całej konstrukcji. Na skutek unoszenia dźwigni / dyszla w górę i dół, ciśnienie oleju hydraulicznego podnosi się, unosząc tym samym widły z ładunkiem. Prosta budowa to niewątpliwa zaleta urządzenia jakim jest ręczny paleciak. Nieskomplikowana obsługa pozwala na szybkie wdrożenie pracownika oraz zdecydowanie ułatwia codzienne obowiązki. Aby obsługiwać wózek ręczny należy pamiętać, że za jego działanie odpowiadają tylko trzy funkcje: podnoszenie – góra, jazda – pozycja neutralna, opuszczanie – dół. Każda z nich jest uruchamiana przy użyciu dźwigni / dyszla.
Sprawdź koniecznie naszą ofertę paleciaków.
Czy ręczny paleciak często się psuje, jak naprawiać ręczny wózek paletowy?
Awaria sprzętu służącego do przemieszczania ciężkich ładunków potrafi sparaliżować pracę w firmie. Jeśli paleciak, w którym stwierdzono usterkę to jedyny sprzęt jaki mamy do dyspozycji – sytuacja robi się patowa. Dlatego warto poznać najczęstsze problemy, z jakimi można spotkać się w pracy z ręcznym wózkiem paletowym:
- Co zrobić jeśli wózek nie unosi bądź nie opuszcza ładunku?
Za obydwie funkcje odpowiada siłownik, którego najczęstszym problemem jest nieszczelność. Zbyt niski poziom oleju lub jego całkowity wyciek uniemożliwią prawidłowe działanie urządzenia. W takiej sytuacji wystarczy regularna kontrola, systematyczne uzupełnianie oleju oraz wymiana uszczelek.
- Jak przyspieszyć unoszenie / opuszczanie wideł wraz z ładunkiem?
Jeśli zauważysz zbyt wolne unoszenie lub opuszczanie wideł – najpewniej masz do czynienia z zanieczyszczeniem zaworu opuszczania. To częsta przyczyna tego typu usterki. Druga to zbyt słabo (problem z opuszczaniem) lub za mocno (problem z unoszeniem) dokręcona śruba zaworu. Innym prawdopodobnym źródłem problemu może być spadek łańcucha – dlatego tak istotne jest, by po każdej wykonywanej pracy wózek dokładnie obejrzeć.
Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż naprawiać. Regularny serwis oraz codzienna kontrola przed i po wykonywanej pracy przekładają się na bezawaryjną pracę.
Dowiedz się więcej na temat serwisu wózków widłowych Crown.
Ile waży ręczny wózek paletowy?
O tym ile waży ręczny wózek paletowy pisaliśmy już na naszym blogu – tutaj oraz tutaj. Waga paleciaka jest istotna z perspektywy transportu samego urządzenia, parametrów naczepy, w której należy umieścić towar czy też wytrzymałość posadzki, po której wózek będzie jeździł.
Waga ręcznego wózka paletowego to minimum 40 kilogramów. To dla zwykłego użytkownika parametr bez znaczenia, jeśli jednak urządzenie miałoby docelowo pracować na wyższej kondygnacji, o ściśle określonym obciążeniu – ta informacja jest już niezwykle cenna.
Ile kosztuje paleciak?
Zasada jest prosta, dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego zakupu. Cena uzależniona jest od tego, jakiej jakości sprzętem chcemy operować. Czy ma on posiadać dodatkowe elementy, funkcje, udogodnienia, czy też decydujemy się na wersję podstawową.
Cena paleciaka w podstawowej wersji waha się pomiędzy 1000 pln a 2000 pln.
Jeśli palety, które mają być transportowane są niestandardowej wielkości – nasz wózek będzie musiał być wyposażony w dłuższe widły, co już z całą pewnością wpłynie na jego koszt.
W przypadku nowych hal magazynowych lub też magazynów z produktami spożywczymi dbałość o czystą posadzkę jest jednym z priorytetów. Aby zapobiegać zabrudzeniom, ręczny wózek widłowy można wyposażyć w koła niebrudzące – co także podniesie cenę urządzenia.
Ile można ciągnąć paleciakiem?
Ciągnięcie, podobnie jak unoszenie, podnoszenie czy suwanie uznane są za ręczne prace transportowe. Podstawą prawną jest tutaj: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych, gdzie dokładnie określono:
- maksymalny ciężar jaki można ciągnąć paleciakiem po podłożu płaskim to 450 kilogramów,
- maksymalny ciężar jaki można ciągnąć paleciakiem po pochyleniu większym niż 5% to 350 kilogramów.
Jednocześnie, niedozwolone jest ciągnięcie ładunków paleciakiem po pochyleniach większych niż 8% jeżeli dystans jest dłuższy niż 200 m.
Czy na paleciaka trzeba mieć uprawnienia?
O uprawnieniach na wózki widłowe pisaliśmy – tutaj. W skrócie, do obsługi paleciaka nie są potrzebne żadne konkretne uprawnienia. Oczywiście, podczas pracy z ciężkim ładunkiem wymagana jest wiedza na temat możliwych zagrożeń i zdrowy rozsądek. Zanim oddamy w ręce pracownika urządzenie, jakim jest ręczny wózek paletowy, należy przeprowadzić stosowny instruktaż oraz zapoznać go z przepisami BHP panującymi w danej firmie.
Dlaczego paleciak Crown serii PTH50?
Crown serii PTH50 to niezawodny ręczny paleciak. W przypadku wózka marki Crown- widły, podstawowy element nośny, stworzone są z jednego kawałka blachy, co zapewnia ich maksymalną wytrzymałość, nawet w przypadku ładunku ważącego powyżej 2000 kg. O niezawodności decyduje także wytrzymała rama, która wzmocniona jest krzyżowo.
Często spotykane awarie zaworów opuszczania są w przypadku wózka ręcznego serii PTH50 całkowicie wyeliminowane, ponieważ PTH50 Crown tych zaworów po prostu nie posiada. Za funkcję unoszenia i opuszczania odpowiada tu łatwo dostępna pompa hydrauliczna. Warto także wspomnieć o tym, że jako jedyny producent wózków widłowych Crown stosuje tuleje i łożyska, które nie wymagają smarowania czy uszczelniania.
Sprawdź koniecznie ofertę wózków widłowych Crown.