Po uzyskaniu decyzji UDT, która dopuszcza nasze urządzenie do eksploatacji, możemy zacząć pracę z jego wykorzystaniem, ale musimy pamiętać, żeby użytkować go zgodnie z jego przeznaczeniem oraz instrukcją eksploatacji. Zgodnie z zaleceniami UDT to eksploatujący jest zobowiązany na podstawie otrzymanej od dostawcy sprzętu instrukcji stworzyć stanowiskową instrukcję eksploatacji, którą udostępni użytkownikowi maszyny.
Pracę maszyny należy dokumentować w dzienniku eksploatacji lub inaczej książce eksploatacji, przypisanej do każdej maszyny. Każdą nieprawidłowość zaobserwowaną podczas pracy należy dokumentować w książce eksploatacji wózka widłowego.
Co to jest książka eksploatacji wózka widłowego
Książka eksploatacji wózka widłowego (może występować również pod nazwą Dziennik eksploatacji wózka widłowego czy Książka pracy wózka widłowego) to niezmiernie ważny dokument, w którym operator rejestruje wszelkie zdarzenia i uwagi dotyczące pracy wózka, czas jego pracy oraz wszelkie informacje mogące mieć wpływ na dalsze jego użytkowanie lub konieczność wezwania serwisu. Podobnie jak książka konserwacji wózka, jest to dokument obowiązkowy, który należy przechowywać i okazywać na wezwanie Urzędu Dozoru Technicznego.
Jakie informacje zawiera książka eksploatacji
W książce znajdziemy zapisy o samym wózku, takie jak jego numer ewidencyjny czy stan licznika, a także o miejscu jego pracy np. numer hali oraz nazwiska osób odpowiedzialnych za jego stan techniczny – operatora i kierownika magazynu.
Najważniejsze informacje to te, które mają wpływ na pracę urządzenia oraz zachowanie bezpieczeństwa użytkowników oraz osób pracujących w pobliżu maszyny. Szczególnie ważne jest to np. w przypadku wózków elektrycznych pracujących w magazynach podwyższonego ryzyka, gdzie każda niewielka i błaha z pozoru usterka może doprowadzić w konsekwencji do wybuchu, czy skażenia. Dlatego wszelkie niezgodności lub „dziwne zachowanie” maszyny należy zgłaszać i rejestrować w książce eksploatacji.