Wózek widłowy to kluczowy sprzęt w halach magazynowych, procesach produkcyjnych i logistycznych. Podczas projektowania magazynu oraz układu urządzeń technologicznych w jego obrębie, pojawia się pytanie o wagę wózka widłowego. W największym możliwym uproszczeniu można przyjąć, że standardowy wózek z przeciwwagą waży mniej więcej tyle co 3 samochody osobowe. Zakładając, że średnia waga samochodu to 1300 kilogramów, wózek widłowy z przeciwwagą może ważyć około 4000 kilogramów.
Modele wózków widłowych a waga
Ile waży wózek widłowy? Jest to pytanie z gatunku tych, na które odpowiedź brzmi – to zależy. Waga wózka widłowego koresponduje bezpośrednio jego zastosowaniem. Wpływ na ten parametr ma również udźwig, rodzaj wyposażenia oraz pozostałe parametry techniczne. Przykładowa waga modeli Crown:
- Ręczny wózek paletowy serii PTH 50 może ważyć od 55 do 70 kilogramów.
- Wózek wysokiego składowania, czyli popularny Reach Truck, z serii ESR 5200 o udźwigu 1.4 tony, bez baterii waży 1 855 kilogramów.
- Wózek systemowy z serii TSP, model 6500, o udźwigu nominalnym 1.5 tony, od 6 580 do 8 395 kilogramów.
- Elektryczny wózek paletowy z podestem dla operatora z serii WT, model 3080 o udźwigu nominalnym 2 tony, bez baterii waży od 490 do 535 kilogramów.
- Wózek podnośnikowy z operatorem stojącym z serii DT, model 3040 o udźwigu 2 tony, bez baterii waży od 1 049 do 1 078 kilogramów.
- Wózek z przeciwwagą z serii C-5, model 1050 o udźwigu 2 i pół tony, waży 3 934 kilogramów.
- Wózek do kompletacji z serii GPC, model 3050/ 440 mm platforma, bez baterii waży 995 kilogramów.
Dlaczego wózki widłowe są takie ciężkie? Przede wszystkim, że jednym z głównych elementów konstrukcyjnych jest tutaj przeciwwaga. Właściwe obciążenie maszyny gwarantuje bezpieczną pracę w środowisku, do którego dane urządzenie jest przeznaczone.
Kiedy waga wózka widłowego jest istotna?
Informacja na temat wagi wózka widłowego to nie kwestia zaspokojenia ciekawości. Taka wiedza może okazać się kluczowa.
- Podczas inwestycji w nowy magazyn należy właściwie oszacować wytrzymałość podłoża, po którym będzie się poruszał wózek. W przypadku urządzeń pracujących wewnątrz hali magazynowej, z maksymalnym ładunkiem może ważyć nawet 10 ton.
- Podczas konieczności przenoszenia wózka widłowego za pomocą dźwigu. W przypadku niektórych maszyn, zwłaszcza wózków VNA, konieczne jest zastosowanie dźwigu w celu prawidłowej i bezpiecznej implementacji.
- Waga wózka widłowego jest ważna podczas jego transportu. Często pokonuje on długą trasę. Nierzadko jest transportowany drogą morską, a następnie samochodami ciężarowymi i lawetami. W takim przypadku pytanie ile waży wózek widłowy wcale nie wydaje się dziwne.
- Kiedy planowana jest praca wózkiem na wyższej kondygnacji budynku – architekt może poprosić o wagę wózka widłowego.
- Podczas projektowania układu magazynu – ciągów komunikacyjnych i korytarzy roboczych.
Cięższy wózek widłowy to lepszy wózek widłowy
Filozofia Crown nie dopuszcza kompromisów. Bezpieczeństwo operatora to absolutny priorytet dla projektantów marki. Wózki widłowe Crown są dociążone, a użyte do budowy maszyn komponenty ważą więcej niż popularne na rynku tworzywa sztuczne. Stalowe obudowy zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wyprodukowane z jednego arkusza blachy gwarantują unikalną wytrzymałość konstrukcji. Wózki widłowe to urządzenia stworzone do pracy w wymagającym środowisku. Przedsiębiorstwa pracujące na maszynach Crown doceniają szczególnie ich wydłużony cykl życia oraz redukcję kosztów operacyjnych związanych z drobnymi, ale licznymi naprawami. Crown „nie odchudza” swoich wózków widłowych – wyróżnia je solidna budowa, a co za tym idzie większa masa.